Turistika

Hrad Veľký Kamenec Overené

0 / 5

Zrúcanina hradu Veľký Kamenec je jednou z posledných dochovaných stavieb tohto druhu, ktorá sa nachádza na južnom Zemplíne. V súčasnosti je obľúbeným cieľom pri putovaní naprieč slovenskou Tokajskou oblasťou. Je ľahko dostupný môžete ho nájsť priamo v rovnomennej obci Veľký kamenec.

Hrad postavili v 13.storočí, po tatárskom vpáde. V roku 1283 došlo k výmene majetkov medzi synom Lóranta a rodinou Mičbánovcov. V roku 1438 sa spomína hrad, ktorý mal vežu. Potom ho v roku 1451 dobyl Ján Jiskra a podnikal z neho výpady do blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Keď 1458 obsadilo hrad kráľovské vojsko, podpísali na tomto hrade mierovú zmluvu medzi Jiskrom a Jánom Hunyadym. Pravdepodobne v dôsledku týchto udalostí koncom 15.storočia vykonali Soósovci na hrade veľké opravy a vybudovali veľké opevnenie. V 17.storočí, keď sa vtedajší majiteľ Juraj Soós aktívne zúčastnil Vesselényiho povstania, cisárske vojsko 1672 hrad zbúralo.

 

This content requires HTML5/CSS3, WebGL, or Adobe Flash Player Version 9 or higher.

 

Referencie a poloha v google mapách

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Máte nápad ? Chcete publikovať na stránke ? Privítame fotografie, typy na podujatia, turistiku, ubytovanie, stravovanie, nakupovanie atď ...