Turistika

Klíma a rastlinstvo na Zemplínskej šírave Overené

0 / 5
Porovnať Pridať do obľúbených Vytlačiť

Klíma

Stredné a južné, nižšie položené časti Zemplínskej šíravy patria do teplej klimatickej oblasti s počtom letných dní nad 50 s chladnou zimou, pričom snehová pokrývka tu má priemernú hrúbku 25 až 50 cm a sneh pretrváva v priemere 100 až 120 dní.

Rastlinstvo

Vo vrcholových častiach našli vhodné podmienky pre svoj rast lipovo – javorové lesy, južné svahy vrchov pokryli bukové a jedľové kvetnaté lesy, podhorské bukové kvetnaté lesy, niekde i bukové kyslomilné lesy, na úpätí začali dominovať karpatské dubovo – hrabové lesy. V bezprostrednom okolí samotnej prepadliny, kde sa nachádza väčšina obcí, prevládali panónske dubovo – hrabové lesy. Po zaplavení vodami Zemplínskej šíravy v 20. storočí boli brehy tejto vodnej nádrže bez akéhokoľvek stromového porastu, čo si vyžadovalo urýchlenú nápravu vo forme odbornej výsadby. Okolo celej nádrže mali byť pôvodne založené aj lesoparky, a to na celej výmere 157 ha – zrealizovať sa napokon podarilo iba lesopark Biela hora na ploche 38 ha.

Svahy kopcom v okolí vinného sú vhodné na pestovanie viniča. Prvá písomná zmienka o dorábaní vína v obci pochádza z roku 1336. V roku 1720 bolo vo Vinnom evidovaných 360 kopáčov viníc.

Bleduľa jarná rastie na Slovensku len na Východoslovenskej nížine, konkrétne na Zemplíne. V súčasnosti sa bleduli jarnej darí predovšetkým v Národnej prírodnej rezervácii Jovsianska hrabina.

 

Referencie a poloha v google mapách

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Máte nápad ? Chcete publikovať na stránke ? Privítame fotografie, typy na podujatia, turistiku, ubytovanie, stravovanie, nakupovanie atď ...