Opis
Prírodná pamiatka Sninský kameň bola vyhlásená roku 1982 a pod ochranou sú najmä dva skalné útvary vo forme plošinového lávového vrcholu. Sú to Veľký Sninský kameň- 998 m n. m.,, ktorý je nižšie položený, ale plošne rozsiahlejší a Malý Sninský kameň s menšou plochou, ležiaci v nadmorskej výške 1005 m. Keďže najvyšší vrchol – Vihirlatských vrchov – Vihorlat (1076 m.n.m) leží vo vojenskom ochrannom pásme, pre turistov je príťažlivejší práve Sninský kameň.
Sninský kameň právom patrí medzi najkrajšie prírodne útvary v celom pohorí Vihorlat. Predstavuje morfologicky výrazný skalný hrebeň s dvoma vrcholovými plošinami. Jedná sa o zvyšky lávového prúdu, ktorý je budovaný andezitmi s doskovitou odlučnosťou a vypína sa nad okolité bukové lesy takmer kolmými stenami do výšky cca 15 až 20 m. Obe plošiny sú oddelené malým sedielkom s turistickým rázcestníkom (červená-modrá-zelená značka). Výstup na plošiny je po železných rebríkoch, pričom obe plošiny sú miestami široké len 5-15 m, dlhé asi 50-80 m. Zo západnej plošiny je prekrásny výhľad na sever a západ – najmä na mesto Snina a hlavný hrebeň Vihorlatu. Z východnej plošiny je zase prekrásny pohľad na východ a juh: na malebné horské jazero – Morské oko, hraničný hrebeň Popričného aj Východoslovenskú nížinu.
Výstup je zaujímavý nielen výhľadom ale aj prírodou, zaujme nás výskyt rastlín na chladnej severnej a teplej južnej strane vrcholu. Nachádza sa tu kostrava vihorlatská, plamienok alpínsky, rozchodník ročný, zvonček okrúhlolistý, mliečovec alpínsky. Husté a plošne veľmi rozsiahle lesy sú domovom viacerých druhov stavovcov. O všetkých krásach tejto lokality sa možno dočítať na jednotlivých paneloch náučného chodníka, ktorý vedie z Remetských Hámrov cez Morské oko až na vrchol a potom na Sninské rybníky.
Prístup na vrchol je možný z oboch smerov – zo severu od Sninských rybníkov (260 m.n.m.) po modrej – cca 8 km. Z juhu je asi 8 km trasa po lesnej asfaltke z Remetských Hámrov na Morské oko (618 m.n.m.) a potom asi 4 km na vrchol (alebo autom až na parkovisko pod Morským okom). Najkratšia ale najnáročnejšia trasa vedie po zelenej značke zo Zemplínskych Hámrov. Parkovať môžete tesne pred kameňolomom (450 m.n.m.) na hornom konci obce a odtiaľ neustále stúpanie až na vrchol – prevýšenie 550 m na úseku cca 2,2 km. Ďaleký výhľad však stojí za námahu.
Detaily
- Cena Unikátny výhľad
- Cestovné aktivity Tip na výlet
- Poloha / Región CHKO Vihorlat
Poslať nové hodnotenie