Turistika

Most svätého Gottharda Overené

0 / 5

Most svätého Gottharda je gotická pamiatka pochádzajúca z 14. storočia. Most sa nachádza západne od obce Leles v okrese Trebišov. Dĺžka mosta je 70 metrov a široký je 5 metrov. Predpokladá sa, že ide o najstarší most na území Slovenska[1]. V roku 1994 most zrekonštruovali vďaka financiám z fondu Pro Slovakia.

Kamenný most bol postavený v 14. storočí z bridlicového andezitu z Chlmeckých pahorkov, aby preklenul dnes už zaniknutý ramenný tok nazývaný Tica, ktorý tvoril severný paralelný tok voči hlavnému toku rieky Tisa[2]. Most svoje pomenovanie získal však až po roku 1802, keď sa do opustného kláštora vrátili mnísi, premonštráti z Čiech. Rádoví bratia umiestnili na moste sochu Svätého Gottharda po ktorom bol následne pomenovaný[1]. Sochu svätca odstránili z mosta v roku 1948[2]. Po 2. sv. vojne boli uskutočnené vodohospodárske úpravy, ktorý zmenili vodný režim tak, že bývalý tok pod mostom vyschol. V súčasnosti slúži most najmä ako turistická atrakcia.

 

This content requires HTML5/CSS3, WebGL, or Adobe Flash Player Version 9 or higher.

 

Referencie a poloha v google mapách

Poslať nové hodnotenie

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Máte nápad ? Chcete publikovať na stránke ? Privítame fotografie, typy na podujatia, turistiku, ubytovanie, stravovanie, nakupovanie atď ...