Opis
Vývoj tunajšej fauny počas dlhých tisícročí úzko súvisel s meniacimi sa prírodnými podmienkami. V dávných dobách tadiaľ migrovali mamutie stáda. Prví stáli obyvatelia sa zrejme stretávali i s medveďmi – danú skutočnosť reflektuje i pomenovanie Medvedia hora. Do vybudovania Zemplínskej šíravy bola v lokalite Blatá celkom bežná korytnačka močiarna, po napustení nádrže sa fauna výrazne obohatila najmä a vodné vtáctvo a ryby.
Najbohatšie na výskyt bezstavovcov sú hlavne južné, teplé stráne Veľkého Senderova nad vodami Zemplínskej šíravy.
Z obojživelníkov bol zaznamenaný výskyt salamandry škvrnitej, mloka vrchovského, kunky žltobruchej, rosničky zelenej, skokana dlhonohého či skokana hnedého, spomedzi plazov možno uviesť jaštericu živorodú, užovku obyčajnú, užovku stromovú, užovku hladkú, prípadne vretenicu obyčajnú.
Dravce sú zastúpené niektorými druhmi. V roku 1922 bol vo Vinnom ulovený sokol sťahovavý a v roku 1923 orol malý a v roku 1948 tu zaznamenali včelára obyčajného. V roku 1995 na týchto miestach pozorovali vzácneho orliaka morského, ktorý sa vo Vihorlatských vrchoch objavil opäť po 60 rokoch.
Vodná hladina Zemplínskej šíravy tiež predstavuje dôležitú oddychovú zónu pre migrujúce vtáctvo. Pozorovalo sa tu 143 vtáčích druhov, z ktorých je 37 vzácnych.
V tunajších vodách žijú viaceré druhy nížinných rýb ako kapor občajný, pleskáč vysoký, karas obyčajný, červenica obyčajná, lieň obyčajný alebo šťuka obyčajná.
Spomedzi bežných cicavcov, ktoré občas zablúdia až k vodám nádrže možno uviesť zajaca, srnca, jeleňa či prípadne diviaka.
Detaily
- Cestovné aktivity Ostatné
- Poloha / Región Zemplínska Šírava
Poslať nové hodnotenie